BOLU HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0374 376 5014
BELGE GEÇER
0374 376 5365

Gökçesu Belediyesi | gokcesu.bel.tr

Çanakkale Zaferinin 107. Yılında Şehitlerimizi Şükran ve Rahmetle Anıyoruz…

- +
Çanakkale Zaferinin 107. Yılında Şehitlerimizi Şükran ve Rahmetle Anıyoruz…

Bugün 18 MART; zamanın takvimden kopartıp götürdüğü sıradan bir tarih değildir. Bugün; Çanakkale’de bir devrin battığı, şanlı ordumuzun tarihi bir kez daha yeniden yazdığı ve dünyaya Çanakkale’nin geçilemeyeceği gerçeğini hafızalarına nakşettiği gündür. Askerimiz Çanakkale’de sadece gücünü ve yiğitliğini göstermemiş, savaşta bile olsa merhametin, diğerkamlığın ve insan olmanın ne olduğunu da göstermiştir. Atatürk’ün Çanakkale’ de ölen düşman askerlerinin ailelerine yazdığı mektup ve Avurtralyalı annenin verdiği cevap bunun en güzel örneğidir.

Atatürk mektubunda şunları yazmıştır:

Bu memleketin toprakları üzerinde  kanlarını döken İngiliz , Fransız, Avustralyalı , Yeni Zelandalı , Hintli kahramanlar! Burada , dost bir vatanın  toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde   uyuyunuz. Sizler Mehmetçikle  yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan  evlatlarını   harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız  bizim bağrımızdadır, huzur içindedir ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını  verdikten sonra  artık bizim  evlatlarımız  olmuşlardır.”

Buna cevaben Avustralyalı annenin yazdığı mektup şöyledir:

“Gelibolu topraklarında  yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını  alicenap  sözleriniz  hafifletti, gözyaşlarımız dindi. Bir anne olarak  bir güzelim teselli verdi. Yavrularımızın  sonsuz uykularında  huzur içinde  dinlendiklerinden hiç şüphemiz kalmadı…”

Çanakkale anlatılarak bitecek bir destan değil, destan içinde destanlar saklar sinesinde. Hangi kalem ki yazmaya mürekkebi yeter? Hangi parşömen ki sığdırabilir bağrına? Hangi hatip ki takati yetsin anlatmaya? Yiğit Mehmetçiğin her biri bir Seyit Onbaşı, her biri bir Hüseyin Avni Paşa’dır. Bizde 57. Alay’lar ve Meçhul Asker’ler tükenmez. Onlar ölüme koşanlar. Onlar şehadet şerbetini içmeye kanmayanlar. Onlar bu Vatanın kara sevdalıları. Onlar üzerine düşeni yaptılar. Çıtayı arşa taşıdılar. Şimdi böylesine asil bir soyun evlatları olarak bize düşen bu zaferi; bilimle, ekonomiyle, her alanda azim ve kararlılıkla kendimizi geliştirerek taçlandırmak ve Çanakkale Ruhunu ebediyyen yaşatmaktır. Sadece kendimiz için değil tüm dünya insanları için bunu başarmamız bizim borcumuzdur.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar için can veren Tüm Aziz Gazi ve Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun…

Atatürk Anıtı (Canberra) -Avustralya